Gerka Unic-Moto kokkutulekul Kundas (2013)


12.-14. juulil 2013 toimus Kundas vanamootorrattaklubi Unic-Moto igasuvine kokkutulek, kuhu on oodatud ka kõik teised uunikumihuvilised. Kuna meil on Pepsiga kahepeale see minu vanaisa 1950. aasta Iz350, siis palusime sõbralt laenuks veel 1965. aasta Kavrovetsi, et ikka mõlemal oleksid sõiduriistad olemas. Izi käigukast tegi mingeid trikke ja reedel otsustas härra, et ta proovib ise sellega hakkama saada ning minule jäi siis laenuratas. Sain sellega siis esimest korda elus sõita.

Startisime Jõelähtmelt, sinna tuli kokku umbes 10 ratast, neist kolm külkad. Sõitsime Kunda poole mööda Vana-Narva maanteed ning põnevuse mõttes otsustasime teha sisse u 8 km pikkuse metsaraja Altjalt Vainupeale - see on kunagine piirivalve rada, mis on kohati metsatee, kohati kruus ja kohati selline paarikümne cm paksune lahtine liiv. Ja kohati kadus rada üldse ära:-) Päris põnev oli. Kuna osadel vanadel ratastel on see eripära, et käikude allavahetamisel võid pärast iga käiku tühikäiku sattuda (ja ma seda alguses ei teadnud), siis oli ikka kõvasti müterdamist. Ega need käigud sellel Kavrovetsil ka eriti hästi sisse ei läinud ega püsinud ja tõesti keerukas oli neid alla vahetada (neutraalkäigu tuld ka pole muidugi). Suutsin seal liiva sees ikka korra külili ka vajuda, lihtsalt ei saanud käikude allavahetamisega hakkama ja liiv oli nii paks, et ei jaksanud ratast püsti hoida. Aga pidin selle ise püsti saama, sest teised ei saanud ju seisma jääda ning oma rattaid pikali lasta :D Sikutasin püsti ja litsusin ratta läbi liiva puude alla, sest käimasaamiseks pidi seda käima lööma, aga liiva sees polnud see võimalik - vänt käis vast liiva :-) Esipidurit kah polnud, aga tagumine oli suhteliselt ok õnneks. Kohati oli see enduurorada selline, et külkad pidid ühe ratta õhku tõstma, muidu poleks läbi mahtunud:-)

Igatahes jõudsime õnnelikult reedel Kundasse ja ööbisime seal ühel lahedal Kunda külaseltsi hoovil telkides. Maja oli hiljuti renoveeritud ja selle ajaloost tegi kohalik perenaine ka põneva ekskursiooni. Pakkusin sünna puhul kringlit ka.

Laupäeval oli esmalt ühispildistamine ning siis sõitsime ühise paraadina Rakvere linnusesse - 76 ratast ja 125 inimest. Iga kurvi ja hoo mahavõtu juures pudenes keegi rongkäigust teeperve - kellel suri ratas välja, kellel hakkas mingi asi jupsima:-):-):-) Mingi 6 ratast umbes viidi siis "laibaautol" ära. Rakveres oli meil ekskursioon, lõuna ja näitasime siis linnarahvale rattaid. TV3 käis ka kohal. Y käis ka:-)

Pärast tuli orineteerumine - uunikute puhul on veidi teistmoodi ehk moodustatakse 2-5 rattaga ekipaažid (et kui midagi juhtub, siis teised saavad aidata noh) ning koos sõideti siis punkte läbi. Ma olin nii rõõmus, et Rakvere teel suri mul ratas vaid 1 kord välja, nii et ma pidin seda vaid 1x käivitama. No ja Murphy maksis mu kilkamise eest kätte - orienteerumise ajal juhtus midagi gaasiga ja nii kui gaasi liiga palju alla võtsin, suri ratas välja. Kui hoog oli sees, polnud hullu, sai uuesti käima "joosta", aga kui juba hoog liiga maas oli, siis pidin jälle taguma. Ma usun, et sain vähemalt 500x ratast jalaga käima lüüa, sest vahel tuli ikka kümneid kordi peksta, enne kui rõõmus põrr-põrr kostus. Eks see ole harjutamise asi.

Õhtupoole olid võistlused - aeglussõit jne ning nn Rinaldo sõit ehk iga juht pidi sõitma kaks etteantud tiiru ning mõlemad ringid tuli läbida ühe ajaga. Teadmata, mis see aeg on:-) Tunde järgi. Väga peen ülesanne. Ja õhtul oli pidu ning anti välja diplomid ja karikad jne. Ja kõik osalejad said tänukirja ning raami sees hommikul tehtud ühisfoto. Väga armas.

Ühesõnaga oli lahe üritus - selline südamlik, kodune ja hubane. Urmas Teearu ja üks teine sell mängisid pärast bändi kitarri ning laulsime hommikuni.

Järgmisel aastal tahan ka kindlasti osaleda:-)