Ja minu teine vahepealne üritus oli Peterburis toimunud vanamootorrataste kokkutulek Volhonskaja Versta. Seda sündmust hakati kuus aastat tagasi korraldama ühe vana võistluse auks Peterburi vanatehnikaentusiastide poolt.

Paraku on venelastel aga selliste asjade puhul veidi teistmoodi kui meie - neil on küll kodus vanatehnikat, aga kui pole säilinud dokumente, siis ei lasta enam tehnikat arvele võtta ja veel hullem - see võidakse riigi poolt konfiskeerida. Sama juhtub, kui sõidad tänaval rattaga, millel puudub või on vana registreerimismärk. Meie saaksime siin ainult trahvi, eksole - nendel on elu rangem. Seega ei taheta sageli kodust oma vara välja tuuagi ning lisaks on neil üldse sellelaadse seltsieluga veidi nirum. Sama ütles Läti kõige tuntum ja tegijam vanatehnikataastaja Popov, et ta on kade, kuidas eestlased üritustel kokku hoiavad ja kuidas neil kõik motoüritused alati toimivad:-) Ja palus luba Unic-Motosse astuda:-)

Niisiis toimus see üritus kuuendat korda ja kolmas kord osalesid ka eestlased. Meie kontsentratsioon oli seal kõige kõrgem - umbes 30 inimese ringis - kohal olid põhiliselt unic-motolased, aga ka näiteks Narva Bike'i korraldajad. Kaks aastat tagasi oli üritusel üldse olnud kokku mingi 13 ratast, eelmisel aastal 25 ja tänavu juba 53 ratast Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt. Aga Venemaalt oli osalisi nii Peterburist, Moskvast, Kaasanist ja mingi miljonär eralennukiga kusagilt kohast, mis asus 10 000 km eemal. Saatis kuus vinget ratast treilaga ees tulema ja ise tuli lennukiga.

Üritus oli ise nagu motoüritus ikka: reedel kohale ja väike söök ning naps, laupäeval varakult üles ning politsei eskordiga (muud moodi poleks olnud Peterburis võimalik tsikleid ja saateautosid ühes rivis hoida) Kroonlinna. Seal lõuna, ekskursioon ning tagasisõit. Ööbimine oli ühes Pavlovski ühiselamus, Venemaa kohta ok hinna ja kvaliteediga asi (võtsime kamba peale kaks kolmest tuba kaheks ööks ja maksime kokku 4200 rubla ehk alla 100 euro). Tehnika sai parkida hotelli kinnisele hoovile. Laupäeva õhtul siis jälle pidusöök ja naps, kusjuures vein ja õlu olid osalemistasu sees.

Osalemise eest tuli maksta 2500 rubla osaleja + 1700 rubla kaassõitja + 850 rubla lapse eest. Jah, meil oli seekord Matten kaasas, sest tekitasime Venemaa reisist väikese perereisi - lahkusime kodust juba kolmapäeva õhtul ja tagasi tulime alles esmaspäeval (magasime ülejäänud ööd telkides ja puha). Õnneks saime Vene Viisakeskuse näitsikuid pitsitades teada, kuidas taotleda kultuuriviisat ehk õnnestus saada tasuta viisad. Piiril läks minnes puhast asjaajamist 3 tundi aega – ikkagi kultuuriväärtuste väljaviimine ja ekspordiload ja deklareerimine mitmes eksemplaris jne. Tagasitulles läks 1,5 tundi, kusjuures vene poolel läks imekiirelt, aga eestlased oli unustanud mingid paberid minnes täita ja siis hakati neid järgi vormistama. Muinsuskaitseametilt võtsime loa, et võime tsiklid välja viia ja tagasi tuua ja et need on Eestis registreeritud. Muidu on selliste asjade puhul alati oht, et venkud kahtlustavad, et nende riigist viiakse midagi väärtuslikku välja ning...

Nii, aga ürituse juurde - laupäeval oli siis paraad, ekskursioon ning pidu ja pühapäeval toimusid veel võistlused. Mul oli võistluste jaoks ka mu kaunis prantslanna-mopeed kaasas, tegin siis sellega nalja ja pälvisin kõige suurema aplausi, aga midagi ei võitnud, ega see ikka pärisratastele järele ei jõua:-) Võistlused olid mingi täpsussõit, õliste tsiklijuppide äraarvamine pimesi ning mootorrataste äraarvamine pimesi, katsumise teel. Uskuge või mitte, iga arvaja pani kuuest rattast viis ja kuuest jupist viis täiesti pihta :-) Ja siis oli verstasõit - pidi sõitma 1,06 km (kusjuures pool km edasi ja pool km tagasi ehk koos ümberpööramisega) täpselt 27 km/h. Aga spidokad olid kinni kleebitud! Päris hea ülesanne jälle. Ja võitis eestlane - Võhmast Arno Jõemaa, kes ise on üle 60 ja kelle ratas on aastast 1931!!! See oli kõige tähtsam karikas! Ja teine tähtis auhind läks parima restaureeritud ratta eest Vana-Kolga Tsiklitalli pealikule Jaan Sillale. Õudselt vinge.

Ma praegu ei hakka seda jutuvada veel pikemaks ajada, kuigi igast vahvaidnüansse oli reisi ja seltskonna juures veel, aga ehk saite üldjoontes ettekujutuse.

Venemaa telekanal tegi sellest üritusest uudise: http://www.tv100.ru/news/v-pavlovske-startoval-motoprobeg-volhonskaya-versta-76730/
Ja siis veel uudistesait: http://www.ntv.ru/novosti/636698/

Päikest ja positiivsust!